سامان سنندجی | Saman Sanandai

ایرانیان مطرح

در این صفحه سعی شده تا اطلاعات مفیدی از ایرانیان داخل و خارج از کشور معرفی شوند که صاحب افتخارات در عرصه های مختلف هستند.

دارا خسروشاهی در ایران زاده شده و از خانواده کارآفرین خسروشاهی که مؤسس شرکت سرمایه‌گذاری البرز و مالک چندین کارخانه تولید دارو همچون تولید دارو، تولی پرس و … در ایران بودند برخاسته است. پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ خانوادهٔ او وقتی که او ۹ سال داشت، ابتدا به جنوب فرانسه رفتند و شاهد سرنگونی حکومت پهلوی و ملی شدن کسب ‌وکارهایشان بودند. سپس برای ملحق شدن به دیگر اعضای خانواده‌شان به آمریکا مهاجرت کردند.

در ۲۷ اوت ۲۰۱۷ هیئت مدیره اوبر به او به عنوان مدیر عامل اجرایی جدید رای دادند و او به عنوان مدیر عامل جدید ارزشمندترین شرکت نوپای تکنولوژی در دنیا برگزیده شد.

دارا خسرو شاهی

دارا خسرو شاهی

رکسانا ورزا ۸ فوریهٔ ۱۹۸۵ در یک خانواده مهاجر ایرانی در شهر سان‌فرانسیسکو به دنیا آمد، پدرش فارغ‌التحصیل دانشگاه استنفورد و مادرش معلم زبان بود که پس از انقلاب به آمریکا مهاجرت کردند و رکسانا هم در این کشور به دنیا آمد. او در کالیفرنیا به مدرسه رفت و زبان فرانسه را هم در دوره دبیرستان آموخت و در سال ۲۰۰۶ مدرک زبان و ادبیات فرانسه را از دانشگاه UCLA دریافت کرد؛ سپس در سال ۲۰۰۷ به آژانس سرمایه‌گذاری بین‌المللی فرانسه پیوست و تصمیم به اقامت و ادامه تحصیل در فرانسه گرفت. او بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ مدارک کارشناسی ارشد خود را در رشته‌های تجارت بین‌الملل و سیاست اقتصاد بین‌الملل دریافت کرد، رشته‌هایی تحصیلی که زمینه‌های آشنایی او با استارتاپ‌ها و علاقه‌مندی‌اش را به این نوع شرکت‌های نوپا فراهم کرد.

او در سال ۲۰۱۰ زمانی که ۲۵ ساله بود از سوی سایت بیزنس اینسایدر در جایگاه ششم لیست ۳۰ زن برتر کمتر از ۳۰ سال جهان در حوزه تکنولو‍ژی قرار گرفت. در دوران دانشجویی وبلاگ techbeguette را در حوزه استارتاپ‌ها راه‌اندازی کرد و اینکار زمینه‌ساز آن شد که بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۱ سردبیری یک وب‌سایت معتبر در زمینه استارتاپ‌ها را به عهده بگیرد.

وی هم‌اکنون در کنار مدیریت ایستگاه اف مسئول اجرای پروژه ۱۰۰۰ استارتاپ است. این پروژه یک انکوباتور بسیار بزرگ برای استارتاپ‌ها می‌باشد که به وسیله خاویر نایل راه‌اندازی شده‌است.

رکسانا ورزا

رکسانا ورزا
WhatsApp chat