مقاله

نقش موزیک در تبلیغات و برندینگ / صدای خود را به گوش مشتری برسانید

موسیقی یکی از بزرگ‌ترین بخش‌های زندگی ماست، طوری که آن را با خود به همه جا می‌بریم. اجازه می‌دهیم تا قبل از شروع بازی فوتبال و… ما را به وجد آورد. آن را در مراسم‌های مختلفی که برگزار می‌کنیم راه می‌دهیم. هر چند یکی از مهم‌ترین نقش‌هایی که امروزه موزیک دارد در صنعت فیلمسازی است، برنامه‌های تلویزیون، رادیو و… اما موزیک امروزه به اشکال خاصی در صنعت تبلیغات به کار گرفته می‌شود.اگر خوب توجه کرده باشید، متوجه خواهید شد که بسیاری از برند‌های بزرگ دنیا در تبلیغات خود از موزیک استفاده می‌کنند. البته نه به خاطر کسب سود و نه از لحاظ هزینه‌ها، بلکه به این دلیل که موسیقی نقش بسیار مهمی را در تبلیغات ایفا می‌کند. مثلا کمپانی اپل در چند دهه گذشته در بسیاری از تبلیغات خود که از موسیقی استفاده کرده پیشرو بوده است.

هنگامی که قرار است برای تیزر تبلیغاتی موسیقی انتخاب شود، این نکته بسیار اهمیت دارد که موسیقی با آنچه برند شما است و آنچه موضوع تیزر تبلیغاتی است مطابقت داشته باشد. به یاد داشته باشید که تناسب داشتن، مهم‌ترین سلاح سری شما محسوب می‌شود. بنابراین به فکر آن پنج ثانیه صدای برند خود باشید و اجازه دهید که مردم صدای آن را بشنوند.

موسیقی این قدرت را دارد تا خلق و خو و حالت انسان را تغییر دهد، شما را سرگرم کند و حتی کمک کند تا وقتی به فروشگاه مورد نظرتان می‌رسید، محصول مورد نظر خودتان را تهیه کنید. گرچه، اگر زمانی تصویر و موسیقی را در کنار هم استفاده کنید، نتیجه مطلوبی را که می‌خواهید، دو برابرش را به دست خواهید آورد.اما اینکه حال چطور باید از صدا و موزیک در تبلیغات استفاده کرد یا به اصطلاح برندینگ صدا انجام داد، موضوعی است که در این جا بدان می‌پردازیم.

برندینگ صدا

ابتدا بیایید با واژه برندینگ صدا و اینکه چه کاری انجام می‌دهد بیشتر آشنا شویم. برندینگ صدا استراتژی و استفاده ثابتی از صدا یا موزیک است برای به هدف زدن برندها به طریقی که یک هویت صدایی برای برند خود معرفی و تولید کنند. این بدان معنی است که تشکیلاتی که استراتژیک برندینگ صدا دارد، یک صدای سازگار در تمام تشکیلات و ارتباطات خود دارد تا با آن صدا برند خود را معرفی کند. از طرفی برندها این اطمینان را حاصل می‌کنند که موزیک و صدای اشخاص انتخاب شده برای معرفی برندشان با اصول و اخلاق برند نیز سازگاری کامل داشته باشد.

چرا از برندینگ صدا استفاده کنیم؟

صدا و موزیک، به نوعی جلوه احساسی دارند. بسیاری از بازاریابان می‌گویند برای اینکه بخواهید محصول خود را به مشتری بفروشید، باید به احساسات وی نفوذ کنید. موسیقی و صدا به طور غریزی در ریشه ذهن ما از همان زمان و ابتدا که به دنیا آمده‌ایم وارد شده است. حتی بدون دانستن آن، صدا و موسیقی هر روز به نوعی ما را تحت تاثیر خود قرار می‌دهند.

موسیقی کمک می‌کند تا یک داستان نقل شود

قدرت موسیقی و صدا بسیار بالاست. به ما کمک می‌کند که محیط اطراف خود را واضح درک کنیم چه از نظر احساسی و چه از نظر فیزیکی، صدا واقعا این قدرت و امکان را دارد تا ما را در همان جایی که تعلق داریم قرار دهد.

برندینگ صدا یک اقدام بین‌المللی است

شاید راحت بتوان گفت که جالب‌ترین قسمت برندینگ صدا این است که یک کار بین‌المللی بوده و در کل دنیا قابل اجرا است و از طرفی نیز یک شناسه بین‌المللی می‌تواند برای برند شما به ارمغان بیاورد. به‌عنوان مثال شما به ایتالیا سفر کرده‌اید و در رادیو یک پیام تبلیغاتی را می‌شنوید ولی در آخر حتی یک کلمه از آن را نمی‌فهمید، ولی وقتی موسیقی همراه آن را می‌شنوید، سریعا متوجه می‌شوید که آن تبلیغ مربوط به کدام برند است.

ایجاد یک برند صوتی موثر

شما به‌عنوان یک مدیر برند به این درک و واقعیت رسیده‌اید که یکی از بزرگ‌ترین رقابت‌های شما این است که با راستی و درستی (صداقت کامل) در تلاش برای برقراری ارتباط باشید. متفاوت بودن و در یک سطح قراردادن دو عامل مهم یعنی احساس و درک به همراه قصد و نیت در دنیای امروز به‌عنوان یک کلید موفقیت در بازار امروزی محسوب می‌شود.

آنچه مصرف‌کننده می‌بیند، احساس می‌کند، لمس می‌کند، دست می‌زند، تست می‌کند و البته می‌شنود بایستی به آنچه در ذهن داشته یکی و هم طراز باشد. با به کارگیری تلاش زیاد و فوق‌العاده در جهت اطمینان از این امر که برند شما با تمام حواس پنج‌گانه هم‌تراز باشد، می‌توانید با خیال راحت پاداش خود را در زمینه فروش و محبوب ساختن برندتان به دست آورید.

محل راه‌اندازی برندسازی صوتی

نخستین قدمی که بایستی بردارید این است که پی ببرید در همین ابتدای کار مشتری شما از چه طریقی با برند شما تعادل پیدا می‌کند؟ در ادامه به موارد و محل‌هایی اشاره می‌شود که یک برند‌سازی صوتی و آوایی می‌تواند راه‌اندازی شود.

– در تماس‌های تلفنی، هنگامی که مشتری در حالت انتظار قرار داده می‌شود تا با شخص مورد نظر خود صحبت کند، در این هنگام موسیقی برند شما پخش می‌شود و در ذهن مشتری قرار می‌گیرد. رادیو، تلویزیون، در فروشگاه‌ها (پخش فایل‌های صوتی و تصویری)، قسمت تولیدات

– پخش موسیقی برای پرسنل دفتر – در درون وب سایت، کانال یوتیوب یا سایت رسمی سازمان و…

– رویدادها، مثل سمینارها، همایش‌ها یا معرفی محصول جدید

توجه داشته باشید که ممکن است برخی از این موقعیت‌ها در همان هنگام آغاز به کار برند شما تاثیرگذار و مورد استفاده نباشند، اما پس از طی چند سال امکان دارد به یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین راه‌های تکنولوژیکی دست یابید که از آن باید در جهت اهداف برندتان استفاده کنید. حالا از آنجا که شما یک فهرستی از موقعیت‌های مخصوص در اختیار دارید، بایستی راهی را پیدا کنید که موسیقی برند خود را در تمام کانال‌ها به‌صورت استوار و ثابت نگه دارید که در این خصوص بیشتر توضیح می‌دهم.

ویژگی‌های موسیقی برندینگ

مشابه هویت‌سازی بصری، آوا برندینگ نیز زمانی انجام می‌شود که برند می‌خواهد طیف هویت صوتی را تعیین کند. سه بخشی که یک هویت صوتی را شکل می‌دهند عبارتند از صدا، موسیقی و صدای محیط اطراف که در واقع این سه بخش تمام تجربه شنیداری انسان‌ها را شامل می‌شوند.

صدا

صدای یک برند مهم‌ترین بخش برنامه صدا برندینگ شما محسوب می‌شود. به این دلیل صدا سرعت بیشتری به قرار گرفتن برند شما در ذهن مردم می‌دهد. به این شکل تصور کنید که شما تلفن را بر می‌دارید و صدای ناآشنایی را می‌شنوید، شما به‌صورت خودکار حالت دفاعی به خود می‌گیرید اما در صورتی که آن صدا مربوط به یکی از اعضای خانواده باشد، حس مثبتی خواهید داشت و از این رو تمایل بیشتری نسبت به ادامه مکالمه و ارتباط خواهید داشت.

حال همین مثال را شما در محیط برند خود در نظر بگیرید و خود و مشتری را در قالب خانواده تجسم کنید و موسیقی را در آن به اجرا در آورید. مطمئنا نتیجه مطلوبی خواهید داشت. 20درصد فروش زمانی که مشتری در حالت انتظار در پشت تلفن قرار دارد رخ می‌دهد.

موسیقی

برندینگ به همین آسانی که شما یک طرح نهایی خود را درون تبلیغات بیندازید نیست و برندینگ محسوب نمی‌شود. شما باید از ترکیب آهنگی مناسب و منظم و یکپارچه در جهت تولید موسیقی آشنا در زمان اجرای کمپین خود استفاده کنید. مانند کمپانی آئودی، رولکس و مک‌ دونالد.

صدای محیط

صدای محیط ویژگی است که حضور کمی از خود نشان می‌دهد اما می‌توان آن را به دلیل سخت بودن کنترلش بخشید. صداهایی از قبیل صدای خیابان‌ها، صدای گریه نوزاد و… همگی جزئی از صدای محیط را شامل می‌شوند.

به‌عنوان مثال تصور کنید که شما مدیریت رستورانی را برعهده دارید که در آن خونگرمی و مهربانی مهم‌ترین المان‌های برندینگ رستوران شما محسوب می‌شوند. به همین جهت عاقلانه است که صدای محیط را تا حد مینیمم پایین نگه داشت. در این خصوص می‌توان با استفاده از تکنیک حذف صداهای اضافی، آهنگ محیط را در جهت بالا بردن حس صمیمیت در رستوران تقویت کرد.

آئودی؛ پیشرو در برندسازی صوتی

کمپانی خودروسازی آئودی را می‌توان نمونه‌ای از برندها دانست که این موضوع را به‌طور جدی دنبال می‌کند. کمپانی آئودی به هر زحمتی که شده صدای تمامی مدل‌های موتورهای خودروی خود را که تولید کرده ضبط کرده. هنگامی که زمان تهیه تبلیغ فرا ‌می‌رسد، متخصصان صدای خود را دور هم جمع کرده و آنها به راحتی موسیقی تبلیغ را با استفاده از آهنگ‌های خودروها تولید می‌کنند. 90درصد تبلیغات تلویزیونی این برند دارای موسیقی هستند.

گذشته از مزایای موسیقی برندینگ که جلوتر ذکر شد، این کار آئودی باعث صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌ای می‌شود که قرار است برای استخدام تهیه‌کننده صدا جهت تولید آهنگ و موسیقی مخصوص برای هر یک از تیزرهای تبلیغاتی‌اش استفاده شود.

لوگوی صدا

در جهت برندینگ صوتی شما به یک لوگوی صدا احتیاج دارید. لوگوی صدا تکه آهنگ خاصی از صدا است که معمولا در آخر تیزر تبلیغاتی پخش می‌شود که این تکه آهنگ معمولا کمتر از پنج ثانیه بوده و به خاطر سپردن آن بسیار آسان است. یک آهنگ انتظار مناسب می‌تواند در جهت آگهی برند، به آرامش رساندن مشتریان عصبانی در پشت تلفن و همچنین فروش تلفنی کمک شایانی بکند. البته معمولا، آهنگ انتظار بیشتر برای بخش خدمات مشتری استفاده می‌شود، ولی می‌تواند در هر جایی که از طرف مشتری ارتباط برقرار می‌شود مورد استفاده قرار گیرد.

97درصد از مدیران برند‌ها بر این عقیده هستند که موسیقی برای برندینگ آنها بسیار کاربردی بوده و نتیجه‌بخش است. یکی از مهم‌ترین المان‌هایی که باید هنگام مدیریت این ابزار در نظر گرفت، فهمیدن و درک این مطلب است که چه سرعتی در این آهنگ استفاده شود. چرا که سرعت پخش موسیقی به راحتی می‌تواند بر احساس مشتری تاثیر بگذارد که در بیشتر موارد سرعت پایین بیشترین کاربرد را دارد.

هنگامی که قرار است برای تیزر تبلیغاتی موسیقی انتخاب شود، این نکته بسیار اهمیت دارد که موسیقی با آنچه برند شما است و آنچه موضوع تیزر تبلیغاتی است مطابقت داشته باشد. به یاد داشته باشید که تناسب داشتن، مهم‌ترین سلاح سری شما محسوب می‌شود. بنابراین به فکر آن پنج ثانیه صدای برند خود باشید و اجازه دهید که مردم صدای آن را بشنوند.

author-avatar

درباره سامان سنندجی

سامان سنندجی، صاحب امتیاز سایت samansanandaji.com هستش. بیشتر مقالات وی در روزنامه هایی از قبیل فرصت امروز و هفته نامه شنبه به چاپ رسیده است. همچنین نویسنده در سایت اصفهان پلاس نیز می باشد. اطلاعات بیشتر در خصوص وی از طریق صفحه درباره من در دسترس است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.